به گزارش دنیای موسیقی،تالار وحدت تهران در گرم ترین روزهای پایتخت میزبان تازه‌ترین دور کنسرت های گروه لیان بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان در روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه بود. در این کنسرت که به همت موسسه «آوای دوران» به تهیه‌کنندگی رسول ترابی و سمیه کاویانی برگزار شد گروه «لیان» بوشهر که عمدتا به اجرای نغمات شادیانه موسیقی جنوب کشورمان می‌پردازد به اجرای قطعات منتخب سال‌های اخیر خود پرداخت که این قطعات مانند همیشه با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

این گروه که برای سومین  بار و با فاصله کمتر از یک ماه، تابستان تهرانی‌ها را در تالار وحدت، همرنگ آواها و نواهای نخلستان‌های جنوب و امواج خلیج فارس کرد و تلاش کرد با اجرای قطعاتی از موسیقی جنوب پیام آور دوستی برای اقوام ایرانی به ویژه کویر مرکزی و جنوب ایران باشد.

«چغول» با شعری از فرج‌الله کمالی، ترانه محلی گناوه ای به نام «زینو»، «نی مه» با اشعار فولک بوشهر و فایز دشتسانی؛ اجرای حرکات آیینی«کلاغ»، خیام خوانی با اشعار محلی بوشهر و قطعاتی از شاهرخ سروری، نوازندگی نی جفتی «عبدالحلیم»، «زی الهوا»، «الحسبی و داد»، «قلعه»از محمد بیابان و«تینا» از فرشید تربیت عمده آثاری بودند که در این کنسرت پیش روی مخاطبان قرار گرفت. این در حالی است که محسن شریفیان که تاکنون آثار متعدد پژوهشی را در عرصه موسیقی جنوب منتشر کرده بین هر یک از اجرا توضیحاتی را پیرامون قطعات ارائه می داد.

اجراهای گروه بین‌المللی لیان با پشتوانه پژوهش‌های محسن شریفیان برای علاقمندان به موسیقی تلفیقی و موسیقی نواحی ایران، به نوعی کارگاه‌های آموزشی محسوب می‌شود که مخاطب را با سبک‌های مختلف موسیقی منطقه جنوب آشنا می‌کند. این در حالی است که تاکنون غیر از گروه «لیان» و تعدادی انگشت شمار از گروه‌های دیگر کمتر به برگزاری کنسرت‌های این چنین اقدام کرده‌اند.

محسن شریفیان نوازنده نی انبان، فلوت و نی جفتی، اُکلو فرامرزی خواننده، آکا صفوی، حمزه مقدم نوازنده کونگاه و دایره ، امین سلیمیان نوازنده دم دم و بوق شاخی، حسین کاوه خو نوازنده عود، فرزاد خسروی نوازنده بیس، محمود بردک نیا نوازنده دمام و بوق شاخی، حمید اکبری نوازنده تمپو و کاخن، مرتضی پالیزبان نوازنده ضرب و تمبو گروه اجرایی کنسرت گروه «لیان» در تالار وحدت را تشکیل می دادند.

مهر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی