آغاز کار هنری

فراگیری موسیقی را با نواختن ساز پیانو و دف آغاز کرد. از سال ٨٧ به فراگیری صداسازی آواز ایرانی و شیوه خوانندگی استاد محمدرضا شجریان نزد غلامرضا رضایی پرداخته و در سال ٩٠ در کارگاه استاد شجریان پذیرفته شد.

حاشیه ها

علاقه به آواز از کودکی مهدیه محمدخانی
از دوران کودکی، تقریبا از ۴ سالگی صدای خودم را به یاد دارم. موسیقی هایی که آن زمان به هر طریقی به گوشم می رسید را حفظ میکردم و میخواندم در واقع آواز خواندن کار هر روزه ام شده بود که در تمام دوران تحصیل جزئی از تفریحات زندگی ام بود.

خجالت از خواندن تا ۲۱ سالگی مهدیه محمدخانی
از دوران کودکی عشق به آواز در وجودم بود و چیزی نبود که کسی بخواهد از اطرافیانم به من یادآوری کند یا حتی از روی تفریح کلاس آواز بروم آواز چیزی بود که کاملا در ذات و وجودم نهفته بود و هیچکس تا ۲۱ سالگی ام صدایم را نشنیده بود، حتی خجالت میکشیدم که بخواهم این موضوع را مطرح بکنم.

پذیرش توسط استاد شجریان مهدیه محمدخانی
یکی از بهترین اتفاق‌ های سال‌های زندگی ام بوده است. شهریور ٩٠ برای دیدن کنسرت استاد به همراه خانواده و دوستان و معلم آوازم آقای رضایی به ترکیه سفر کردیم به هتل ایشان برای دیدن استاد شجریان رفتیم خیلی دوست داشتم استاد صدایم را بشنوند و به ایشان گفتم که اگر امکان داشته باشد وقتی تشریف آوردید ایران، صدای مرا بشنوید که استاد پیشدستی کردند و گفتند همین جا برایم بخوان. چون استرس داشتم فقط توانستم آخرین درسم را که آوازی در ابوعطا بود بخوانم، فقط دوبیت ولی با همه اینها استاد گوش کردند و وقتی تمام شد خطاب به آقای رضایی گفتند : صدایش حس و حال خوبی دارد و رو به من گفتند وقتی آمدم ایران بیایید تا با هم شروع کنیم.

گروه شهنوا مهدیه محمدخانی
همیشه دوست داشتم با گروهی از بانوان کنار هم بتوانیم در داخل و خارج از کشور، اجرای برنامه داشته باشیم و هنری که سال‌ ها آموخته‌ ایم را در قالب کنسرت‌ های اصیل ایرانی یا حتی کنسرت‌ های موسیقی محلی به نمایش بگذاریم به همین دلیل گروه شهنوا را با اعضای باتجربه و باسابقه تشکیل دادم.

هدف های زندگی هنری مهدیه محمدخانی
هیچوقت تنها یک هدف برایم وجود نداشته و نخواهد داشت. وقتی یک مسیری شروع میشه از کنار آن زایش اتفاق می افتد که اهداف مختلف را شکل میدهد ، هدف های زیادی داشته و دارم و به چندتای آنان تا حدودی رسیده ام اما آنچه ایده آل من هست هنوز راه بسیار طولانی پیش رو دارد، به یاد دارم همیشه دوست داشتم که موسیقی ایرانی در دنیا شناخته شود واز اینکه در این مسیر به سهم خودم قدمی کوچک برداشته ام خیلی خوشحالم. هدف بعدی ام درباره جذب کودکان به شنیدن موسیقى اصیل هست و نیاز به یک جذابیت هایی دارد تا کودکان هم به این موسیقی علاقمند شوند.

شکایت و دادگاه مهدیه محمدخانی
در تاریخ اسفند سال ۱۳۹۳، مهدیه محمد خانی به همراه مجید درخشانی، آهنگ‌ ساز و نوازنده در پی شکایت پلیس امنیت تهران برای ادای توضیحات به دادگاه فرا خوانده شدند، پلیس امنیت تهران به دلیل تهیه و تدوین و انتشار فیلم تک‌ خوانی زنان در راستای قبح شکنی این موضوع علیه مهدیه محمدخانی و مجید درخشانی شکایتی را به قوه قضائیه تقدیم کرده است. موارد اتهامی خانم محمدخانی غیر از تک‌خوانی، پخش برنامه از رسانه‌ های بیگانه bbc نیز هست، زیرا مهدیه محمدخانی زمانی که در اروپا بود با حضور در این تلویزیون قطعه ای را به طور زنده اجرا کرد. در نهایت با حکم دادگاه آنها تبرئه شدند.

حمایت خانواده و مردم مهدیه محمدخانی
بزرگترین حمایت را من از خانواده ام و بعد از اساتیدی که در محضرشان بوده ام دریافت کردم و بعد از آن از دوستان حقیقی ام و مردمی که به هر شکل ممکن محبتشان را به من رساندند حتی با یک عکس، لبخند، نقاشی، کتاب، پیامی کوتاه و … مهرشان را دریغ نکردند.

توجه به مدل لباس در اجراهای مهدیه محمدخانی
به طور کلی دلیل اینکه بحث لباس را بیشتر در نظر می گیرم این است که به عنوان یک زن ایرانی وقتی به صحنه می روم، باید در یک قالب کلی فرهنگ ایرانی به بهترین شکل نشان داده شود، هم از طریق لباس و هم براساس موسیقی ای که ارایه می کنیم و هم انتخاب قطعاتی که اجرا می شود.

ماجرای کشف حجاب مهدیه محمدخانی
تیترهای کشف حجاب این هنرمند مربوط به یک عکس منتشر شده از وی بعد از تمرین در یک تور اروپایی می باشد، او همواره با لباس های سنتی در اجراهای مختلف خارج از کشور بروی صحنه می رود.

اساتید مهدیه محمدخانی
محمدرضا شجریان و غلامرضا رضایی

حضور استاد محمدرضا شجریان در کنسرت مهدیه محمدخانی
حضور استاد محمدرضا شجریان برای شنیدن اجرای او در کنسرت شهر ساکرامنتو آمریکا از افتخارات محمدخانی است.

شایعات اجرا در ایران و اولین تک خوان زن پس از انقلاب مهدیه محمدخانی
در سال ۱۳۹۲ و پس از انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شایعه‌ای مبنی بر اجرای زنده مهدیه محمدخانی در حضور وزیر ارشاد در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد که واقعیت نداشت. همچنین از او به عنوان اولین تک خوان زن پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران یاد می‌شود که این شایعه نیز مانند قبلی بی اساس است.

تور کنسرت های جهانی مهدیه محمدخانی
اروپا ۲۰۱۳ مجید درخشانی و گروه ماه / استرالیا ۲۰۱۴ مجید درخشانی و گروه ماه
اروپا ۲۰۱۵ حمید متبسم و گروه دستان / کانادا و آمریکا ۲۰۱۵ حمید متبسم و گروه دستان / اروپا ۲۰۱۵ حمید متبسم و گروه دستان
اروپا ۲۰۱۷ حمید متبسم و تاروپود / کانادا حمید متبسم و تاروپود

فعالیت های هنری مهدیه محمدخانی

آلبوم ها:
دریادل (آهنگساز مجید درخشانی)
یک دریچه (آهنگساز حمید متبسم)
در آغوش ماه (آهنگساز مزدا انصاری)
تاروپود (آهنگساز حمید متبسم)

قطعات:
تورا ای کهن بوم و بر دوست دارم (آهنگساز بهزاد عبدی)
مژده بده (آهنگساز بهزاد عبدی)
خوشه چین (آهنگساز روح‌الله خالقی)
از کفم رها (آهنگساز عارف قزوینی)
شوریده (آهنگساز مجید درخشانی)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی