میلاد کیایی ۱ مهر ۱۳۲۳ در تهران متولد شد.

متولد روز اول مهر سال ۱۳۲۳ – تهران / در خانواده ای پا به عرصه وجود نهاد که همگی اهل فرهنگ و ادبیات و شعر و موسیقی بودند. پدر ایشان با وجودی که در آن زمان از مشاغل مهم و بالای اداری برخوردار بودند ولی هرگز آن مشاغل عالی رتبه را افتخار ندانسته و همواره افتخارش براین بود که با هنر نقاشی، شعر، ادبیات و مویقی سر و کار دارد و توانسته فرزندانش را با هنر والای موسیقی مانوس سازد.

وی جزو اولین نفرات بنیان‌گذار در تئاتر و سینمای ایران بوده و در چندین فیلم سینمایی فارسی نیز ایفای نقش نموده است. وی تار و سنتور را به سبک قدیمی به خوبی می نواخت و با چند زبان زنده دنیا بویژه زبان فرانسه به خوبی آشنا بود.

میلاد کیایی ذوق و استعداد سرشاری را از طفولیت نسبت به موسیقی نشان داده و نوازندگی سنتور را از سن هشت سالگی ابتدا نزد پدر و سپس آموزش ردیف های موسیقی ایران را نزد برادر بزرگترش زنده‌یاد «ایرج کیایی» که در آن زمان از شاگردان با استعداد مکتب موسیقی استاد «ابوالحسن خان صبا» بودند فرا گرفت و سپس خودش نیز در نوازندگی این ساز، سبک و روش نوینی را دنبال نمود.
فعالیت های هنری را از سن دوازده سالگی در برنامه کودک رادیو آغاز نمود و پس از آن در سنین نوجوانی مسئولیت اجرای چند برنامه رادیویی و تلویزیونی بنامهای «احساس و اندیشه» و «بزم آدینه» را به مدت چهار سال عهده دار بود.
در سن هفده سالگی زمانی که در سیکل دوم دبیرستان خود تحصیل می نمود، در مسابقات هنری آموزشگاه های سراسر کشور در رشته موسیقی، ساز سنتور مقام نخست را کسب نمود (سال ۱۳۴۲) و در همان زمان برای مدت پنج سال نیز مدرس موسیقی کلاس های فوق برنامه موزیکولوژی وابسته به دانشگاه تهران گردید.

در رشته آهنگسازی از محضر چندین استاد بزرگ کسب فبض نمده است و تاکنون متجاوز از یکصد قطعه آهنگ ساخته که اکثر آنها بوسیله ارکسترهای بزرگ و کوچک و همچنین گروه های موسیقی ملی به مرحله اجرا و ضبط درآمده است. نام برخی از این قطعات به شرح زیر می باشد: پگاه، ابر بی‌باران، سبزه‌زار، موسیقی روی تم های محلی ایران، چرا، یاد، حباب، یتیم سه‌گاه، این شرح بی‌نهایت، سارا، قطعاتی برای سنتور و ارکستر، کوه‌های سفید، طلوع، راز آشکارا، گریز، مهر و ماه، شور و شادی، نقش تازه، گل آفتاب و …
ضمنا برای هجده فیلم سینمایی و سریال های تلویزیونی موسیقی متن ساخته است.

میلاد کیایی ابداع هایی نیز روی کوک سنتور نموده است و تالیفاتی نیز در زمینه گامها و فواصل بین پرده های مقامات موسیقی ایران دارد که در شرف چاپ و انتشار می‌باشد. از سال ۱۳۴۳ یعنی زمانی که دانشجوی دانشکده علوم تغذیه و بهداشت بود به مدت شانزده سال مدیر طرح و برنامه های فرهنگی و هنری کاخ جوانان بوده است. در حال حاضر مدرس موسیقی و عضو هیئات امنای فرهنگ صوتی ایران نیز می‌باشد.
وی در سال ۱۳۸۰ موفق به دریافت درجه دکترای موسیقی در رشته نوازندگی و آهنگسازی از شورای عالی ارزشیابی هنرمندان کشور گردید و به همین مناسبت نیز استاد «علی تجویدی» هنرمند صاحب‌نام و عالیقدر موسیقی ایران با وجودی که آن زمان در بستر بیماری بودند ولی طی مراسمی لوح افتخار هنری را به خاطر چهل سال فعالیت هنری به ابشان اهداء نمودند.

از آثار مکتوب این هنرمند میتوان به راز آشکارا ، مجموعه آثار و کتاب شو رو شادی اشاره کرد.

آغاز کار هنری

از ۸ سالگی نزد پدرش که «تار» و «سنتور» می‌نواخت، نوازندگی سنتور را آغاز کرد.

اساتید میلاد کیایی
او ردیف‌های موسیقی ایرانی را نیز نزد برادر بزرگترش «ایرج کیایی» که از شاگردان «ابوالحسن صبا» بود فرا گرفت.

برنامه کودک رادیو میلاد کیایی
وی از ۱۲ سالگی در برنامه کودک رادیو، فعالیت‌های هنری خود را آغاز کرد و در نوجوانی به مدت ۴ سال مسئولیت اجرای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونیِ «احساس و اندیشه» و «بزم آدینه» را عهده‌دار بود.

مسابقات هنری میلاد کیایی
او در سال ۱۳۴۲ در مسابقات هنری آموزشگاه‌های سراسر کشور، مقام نخست نوازندگی سنتور را کسب نمود و در همان زمان به مدت ۵ سال مدرس موسیقی کلاس‌های فوق برنامه موزیکولوژی وابسته به دانشگاه تهران شد. تحصیلات دانشگاهی وی در زمینه علوم تغذیه و بهداشت بوده‌است. از او تا کنون بیش از ۱۰۰ قطعه موسیقی ضبط و منتشر شده‌است.

گواهینامه درجه یک هنری میلاد کیایی
او در سال ۱۳۸۰ گواهینامه درجه یک هنری را از وزارت ارشاد دریافت کرد و طی مراسمی لوح افتخار به دلیل ۴۰ سال فعالیت هنری، توسط «علی تجویدی» به وی اهداء شد.

تقدیر از میلاد کیایی
در مرداد ۱۳۹۴ در سومین نشست آموزشی پ‍ژوهشی موسیقی دستگاهی ایران توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، از میلاد کیایی به همراه مجید کیانی، اسماعیل تهرانی، داریوش سالاری و بهناز ذاکری تقدیر شد. در آذر ۱۳۹۴ نیز در برنامه ای با عنوان «شبی با میلاد کیایی» در فرهنگسرای ارسباران از میلاد کیایی تجلیل به عمل آمد. همچنین در سال ۱۳۹۵ در هفدهمین جشن خانه موسیقی ایران از میلاد کیایی به عنوان آهنگساز و نوازنده سنتور تقدیر شد.

کارنامه اجرایی میلاد کیایی
از جمله فعالیت‌های هنری و اجرایی میلاد کیایی به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
مدیر طرح و برنامه‌های فرهنگی و هنری کاخ جوانان به مدت ۱۶ سال، تدریس موسیقی، عضویت در هیئات امنای فرهنگ صوتی ایران، ابداعاتی در زمینه کوک سنتور، اجرا در کنسرت‌های داخل و خارج از ایران از جمله کنسرت‌هایی در کانادا، فرانسه، آلمان، آمریکا، سوئد، هلند، و انگلیس.

فعالیت‌های هنری میلاد کیایی

موسیقی:
پگاه
ابر بی‌باران
سبزه‌زار
موسیقی روی تم‌های محلی ایران
چرا
یاد
حباب
یتیم سه‌گاه
قطعاتی برای سنتور و ارکستر
کوه‌های سفید
طلوع
راز آشکارا
گریز
شور و شادی
نقش تازه
گل آفتاب

موسیقی فیلم:
میلاد کیایی برای هجده فیلم و سریال موسیقی متن ساخته‌است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
«تصویر بهار» ۱۳۵۲
«گریز از شهر» کارگردان: محمدرضا صفوی ۱۳۶۴
«لسان‌الغیب» ۱۳۶۶
«گردهمایی خوشنویسان» کارگردان احمد آسوده ۱۳۶۶
«آری اینچنین بود برادر» کارگردان داوود اسماعیلی ۱۳۶۷
«پرواز ۶۵۵» کارگردان ابراهیم پورمنصوری ۱۳۶۷
«سنجاب و دوستان» ۱۳۶۸
«وسوسه» کارگردان جمشید حیدری ۱۳۶۸
«مهر و ماه» کارگردان حمید لبخنده ۱۳۶۹
«این شرح بینهایت» کارگردان اسماعیل خلج، حمید حمزه و حمید لبخنده ۱۳۶۹
«خاله سارا» کارگردان فرامرز باصری ۱۳۷۲

کتاب:
«راز آشکارا» انتشارات علمی ۱۳۸۴
«”دل به دریا زدن، دم نزدن می‌خواهد» فرانسه ۱۳۹۲

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی