به گزارش دنیای موسیقی، نشست رسانه ‌ای دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی روز ۱۴ آبان ماه با حضور فرمان مرادی (رییس کانون سازندگان ساز)، حمیدرضا عاطفی(مدیر اجرایی خانه موسیقی)، بیاض امیر عطایی(عضو هیئت مدیره کانون سازندگان ساز)، داریوش النجری (دبیر نمایشگاه) و عطا نویدی (دبیراجرایی نمایشگاه)  در ساختمان شماره ۱برگزار شد.

در ابتدای این نشست داریوش النجری (عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز و دبیر هنری نمایشگاه) گفت: از سالی که من در هیات مدیره کانون حضور داشتم یکی از پیشنهاداتی که مورد توجه قرار گرفت، برگزاری نمایشگاه ساز بود که پس از ارائه این این طرح و موافقت هیات مدیره، بنده مسئولیت برگزاری این رویداد را به عهده گرفتم. به هر صورت برای من مهم ترین انگیزه ای که می توانست دلگرمی دهد تا مسئولیت کار را به عهده بگیرم گردهمایی سازندگان ساز در یک مکان مشخص بود که واقعا در این مدت زحمات آنها دیده نشده است.

وی افزود: این گردهمایی در معاشرت سازندگان و نوازندگان تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند منجر به دیدار اعضایی شود که شاید خیلی همدیگر را نمی شناسند. به اعتقاد من حضور در این نمایشگاه یک رقابت سازنده است که با توجه به امکانات خانه موسیقی شاید خیلی نباشد اما همین که یک نمایشگاه با مشارکت این مجموعه در خانه هنرمندان به عنوان پاتوق اهالی هنر برگزار می شود می تواند اتفاق ارزشمندی باشد.

*نقطه شروعی برای تعامل سازندگان ساز

دبیر دومین نماشیگاه ساز خانه موسیقی افزود: فضای جامعه ما در شرایط فعلی فضای نگران کننده ای است اما من بر این باورم با برگزاری این نمایشگاه سازندگان ساز از کارگاه ها و خانه های خود بیرون می آیند و شرایطی را پیش روی خود می بینند که می تواند دربرگیرنده تعاملات خوبی در عرصه تولید ساز باشد.
بیاض امیر عطایی (عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی) در ادامه نشست گفت: این نمایشگاه می تواند نقطه بسیار خوبی برای شروع تعاملات سازندگان ساز باشد که بتوانند از راهنمایی های یکدیگر برای پیشبرد کارهای‌شان بهره منده شوند.

*تلاش برای برگزاری گسترده نمایشگاه در سال های آتی

فرمان مرادی (رئیس کانون سازندگان ساز) نیز در این نشست رسانه ای با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نمایشگاهی توضیح داد: کانون سازندگان ساز بیش ۱۲۰۰ عضو دارد. این کانون با همت آقای نوربخش و همکاران شان در خانه موسیقی به فعالیت خود ادامه می دهد و این نمایشگاه نیز بخشی از برنامه های ماست که امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانیم آن را به صورت جهانی برگزار کنیم. البته هم اکنون مشابه چنین نمایشگاه هایی در کشورهایی نظیر آلمان و امارات برگزار می شود و به قدری رویدادهای گسترده ای هستند که تأثیر بسیار زیادی در عرصه  ساخت ساز دارد.

مرادی در ادامه سخنانش درباره برگزاری دومین نمایشگاه سازندگان ساز در خانه هنرمندان ایران گفت: خیلی تلاش کردیم تا فضای این نمایشگاه در محیط گسترده تری برگزار شود اما متاسفانه شرایط مالی اجازه این کار را به ما نداد. همان طور که گفتم خیلی امیدوارم که در دوره های بعد بتوانیم شرایط برگزاری این نمایشگاه در محیطی بزرگ تر را فراهم کنیم.

*برگزاری نمایشگاه در سه بخش ساز های ایرانی، غربی و ابداعی
عطا نویدی (دبیر اجرایی نمایشگاه سازخانه) در ادامه نشست گفت: حدود یک سال مقدمات برگزاری نمایشگاه به طول انجامید و من در همین جا از خانه هنرمندان ایران بابت همکاری که در این زمینه با ما داشت قدردانی می کنم. این نمایشگاه در چهار سالن طبقه همکف خانه هنرمندان در سه بخش سازهای ایرانی، سازهای غربی و سازهای ابداعی برگزار می شود. حدود ۵۰ غرفه در این محیط برای هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده است. روز افتتاحیه هم ما مراسم ویژه ای را در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می کنیم که با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته مخاطبان شاهد یک برنامه جالب توجه خواهند بود.

دبیر اجرایی دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی افزود: برخی هنرمندان ساز ساز برای آشنایی بیشتر مخاطبان در این نمایشگاه ساز های نیمه کاره خود را هم به نمایش می گذارند تا روند ساخت ساز نیز در این نمایشگاه نشان داده شود.  این در حالی است که برنامه هایی برای گفتگوی مستقیم مخاطبان با هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده که متناسب با فضای نمایشگاه میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی خواهد بود. البته ما امکان فروش ساز نداریم اما شرایطی فراهم شده که حاضران در غرفه با ارائه کارت ویزیت خود بتوانند شرایطی را برای فروش سازهای‌ شان فراهم کنند.

*یادکردی از نمایشگاه ساز های ابداعی استاد شجریان در مراسم افتتاحیه

حمیدرضا عاطفی (مدیر اجرایی خانه موسیقی ایران) نیز در بخشی از این نشست گفت: نخستین نمایشگاه ساز خانه موسیقی که در اردیبهشت ۸۸ برگزار شد به ساز های ابداعی و ساز های استاد محمدرضا شجریان اختصاص داشت. به همین منظور در کلیپی که برای روز افتتاحیه  نمایشگاه در نظر گرفته شده قرار است بخش از ایشان و ساز های ابداعی شان یاد شود.

مدیر اجرایی خانه موسیقی همچنین گفت:‌ما در حوزه فروش سازها نیز با توجه اینکه به شدت از محدودیت فیزیکی برخوردار هستیم نمی توانیم به صورت گسترده برای این کار اقدام کنیم اما شرایطی وجود دارد که فروشندگان شناخته شده سازهای موسیقی در نمایشگاه حضور داشته باشند و با مخاطبان نمایشگاه در این زمینه ارتباطاتی داشته باشند.

لازم به ذکر است، دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی از ۲۱ تا ۲۵ آبان سال ۱۳۹۷ در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود و ساعت بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ الی ۲۰ خواهد بود.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی