شما اینجا هستید

سایر » موش کوچولو سر به هوا داستان جدید اما خاطره‌انگیز
گروه : سایر

به گزارش اشراف، زهرا سلیمانی؛ سال‌ها از دوران یکی بود و یکی نبود و یادآور شدن از ماجراجویی های زیر گنبد کبود در داستان‌ها و کتاب‌های کودکان خبری نبود، تا اینکه کتاب «موش کوچولو سر به هوا را خواندم.»
از تصویر جلد کتاب بخواهم بگویم؛ پر از حیوانات خوشحال و صمیمی و رنگارنگ است که با تصویرگری امروزی الهام زمانی داستان را در میان شاخه و برگ ها پنهان کرده و نشان نمی‌دهد چه قصه‌ای در دل کتاب جای گرفته است. اما کافی است چند ورق جلوتر بروید تا حجم خاطره‌های شیرین قدیم به سمت شما سرازیر شود!
«یکی بود، یکی نبود، غیر از خدا هیچ‌کس نبود. زیر گنبد کبود، یک‌جایی خیلی دورتر از شهر – همان‌جایی که وقتی هر روز صبح خورشیدخانم از خواب بیدار می‌شود و یواش‌یواش از خانه‌اش بیرون می‌آید می‌شود آن را دید، همان‌جا که پُر از چمنزار و گل‌های رنگارنگ است- یک جنگل بزرگ و سرسبز بود. در این جنگل، حیوانات زیادی زندگی می‌کردند؛ از موش‌کوچولوی سربه‌هوا و خرگوش‌زرنگه گرفته تا اردک‌ها و پروانه‌ها و بلبل‌ها.» شما این‌طور خواندن داستان را شروع می‌کنید؛ اما اطمینان داشته باشید که دقایقی در خیال خاطره‌هایتان غرق شده‌اید و به قصه‌های ایرانی سال‌های خیلی دور خواهید رفت.
نویسنده در این داستان، قصه موش‌کوچولویی را برایمان تعریف می‌کند که علاوه بر تنبلی و سربه‌هوا هم هست. او همیشه دیرتر از همه از خواب بیدار می‌شود و دیر از همه برای کارهایش تصمیم می‌گیرد. مثلا برای تولد دوست صمیمی‌اش خرگوش کوچولو: پدر و مادر خرگوش کوچولو می‌خواهند برایش جشن بگیرند و از همه دوستان خرگوش خواسته‌اند تا در تولد او حضور داشته باشند و او را خوشحال کنند. موش کوچولو هم به این مهمانی دعوت شده بود. ولی وقتی همه به فکر هدیه تولد هستند او به سربه‌هوایی خودش مشغول است و به‌موقع تصمیم نمی‌گیرد.
روز تولد می‌رسد. او دیرتر از همه بیدار می‌شود تا برود هدیه‌ای تدارک ببیند؛ اما در مسیر ماجراهایی برایش پیش می‌آید که به او می‌فهماند سربه‌هوا بودن و تنبل‌بودن ویژگی‌های خوبی نیستند و او را به دردسر خواهند انداخت؛ و این رفتار دوستانش را ناراحت خواهد کرد.
نویسنده کتاب با انتخاب شروعی خاطره‌انگیز، استفاده از کلماتی مناسب گروه سنی مخاطب اثر و روایت یک داستان ساده و بدون تکلف اضافی، کودکان امروز و کودکان سال‌های صاحب خاطره را را می‌تواند از خواندن و شنیدن داستان راضی کند.
این کتاب را انتشارات مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) در ۲۴ صفحه مصور رنگی، شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و به بهای ۶۵ هزار تومان برای گروه سنی بالای ۷ سال منتشر کرده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی