شما اینجا هستید

اخبار » نگاهی به زندگی و آثار ونجلیس

به گزارش دنیای موسیقی- سعیده کتیرایی، “اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو” با نام هنری ونجلیس در ۲۹ مارس ۱۶۴۳ در شهر کوچکی در نزدیکی والوس یونان متولد شد. از چهار سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و در ۶ سالگی اولین تصنیف خود را برای عموم اجرا کرد. از همان زمان کودکی استعداد خود را در موسیقی نشان داد . والدینش سعی کردند با گرفتن معلم خصوصی او را تشویق کنند اما او به آموزش های رسمی جواب نداد. خود ونجلیس در این باره می گوید: همیشه احساس می کنم که نمی توان همه چیز را از طریق آموزش های کلاسیک یاد گرفت چرا که این تجربه‌ها و اندوخته های فردی هستند که در نهایت نتیجه می دهند. ونجلیس با اکثر سازهای موسیقی آشنایی دارد؛ او سراینده، تنظیم کننده و تهیه کننده نیز هست. تهیه بیش از ۲۰ آلبوم، ساختن موسیقی برای بسیاری از فیلم ها (از جمله فیلم «فتح بهشت» كه با استقبال منتقدان روبرو شد)، برنامه های تلوزیونی، تئاتر و رقص های باله او را تبدیل به پرکارترین آهنگسازان جهان کرده است.

در اوایل دهه ۶۰ ونجلیس پس از رها کردن مدرسه به اتفاق تعدادی از دوستانش گروهی به نام فرمیکس را تشکیل دادند. این گروه در زمان خود توانست هزاران نفر از طرفداران تشنه موسیقی را به استادیوم های یونان بکشاند. ونجلیس حقیقتاً اولین هنرمندی است که موسیقی پاپ را در کشورش یونان پایه‌گذاری کرد. فرمیکس به زودی محبوبیتی عمومی در یونان پیدا کرد.

به دنبال تحولات اجتماعی که در سال ۱۹۶۸ در یونان اتفاق افتاد ونجلیس یونان را ترک کرده و به پاریس رفت در آنجا به اتفاق دیموس راسوس و لاکوس گروه موسیقی “آفرودیت چایلد” را تشکیل داد. این گروه در اولین انتشار خود با آهنگ «باران و اشک ها» موفقیت خوبی در سراسر دنیا به دست آورد. آلبوم “آفرودیت چایلد” به مدت بیش از سه سال آهنگ شماره یک اغلب کشورهای اروپایی بود. این گروه پس از تهیه آلبوم “۶۶۶” از هم جدا شدند و ونجلیس برای مدتی در پاریس ماند و یک موسیقی فیلم برای کارگردانی فرانسوی به نام فردریک روسف ساخت و در همین زمان بود که اولین آلبوم تک نفره خود را با اجرای بسیار عالی در استادیوم المپیاکوس یونان اجرا کرد .

در سال ۱۹۷۴ بعد از موج شایعاتی که در مورد پیوستن او به گروه موسیقی یس (ریکی وایکمنس) به وجود آمده بود به لندن رفت. همکاریش با گروه یس بیش از چندین هفته طول نکشید چرا که سمت و سوی موسیقی ونجلیس با این گروه کاملاً متفاوت بود . اما همین زمان اندک باعث دوستی نزدیک او با جان اندرسن شد.

ونجلیس قراردادی با یک شرکت آهنگسازی به نام RCA امضا کرد ونجلیس ۲۴ آهنگ برای این شرکت در استودیوی معروف نیمو تولید کرد . ونجلیس استودیوی نیمو را كه ساختمان معروفی است در نزدیکی ساختمان ماربل لندن, به عنوان استودیوی شخصی اش انتخاب کرد. اولین آلبومش در این استودیو “بهشت و جهنم” بود؛ این آلبوم کلکسیونی از بهترین آهنگ های پاپ بود که توانست طلایه دار موسیقی پاپ در اروپا و ایالت متحده آمریکا شود. پس از “بهشت و جهنم” آلبوم های بعدی نیز به موفقیت هایی دست یافتند و فروش زیادی در بازارهای موسیقی بدست آوردند.

در همین دوران ونجلیس یکی از معتبرترین جوایز (اسکار) را به خاطر ساخت موسیقی فیلم ارابه های آتش در ۱۹۸۲ بدست آورد. ونجلیس با اکثر سازهای موسیقی آشنایی دارد ، او سراینده، تنظیم کننده و تهیه کننده نیز هست. تهیه بیش از ۲۰ آلبوم، ساختن موسیقی برای بسیاری از فیلم ها (از جمله فیلم “فتح بهشت” كه با استقبال منتقدان روبرو شد)، برنامه های تلویزیونی ، تئاتر و رقص های باله او را تبدیل به پرکارترین آهنگسازان جهان کرده است.

سبک موسیقی ونجلیس بسیار متنوع است چنان كه در تمامی سبک‌های پاپ، راک، کلاسیک و جاز، آثاری خلق كرده است. خود او در مورد آثارش می گوید: “تمام تلاش من این است که به مخاطبم بگویم که هر آهنگی حاوی تفکری است، تمام کاری که من می کنم این است که موسیقی را به آنها برسانم این دیگر به عهده خود آنهاست که چه چیزی از آن بگیرند”.

● آلبومها:

۱۹۶۸: پایان جهان

۱۹۶۹: ساعت پنج است

۱۹۷۲: آلبوم ۶۶۶(این آلبوم در دو سی دی منتشر شده است)

۱۹۹۴: آفرودیت چایلد(باران و اشک ها آهنگ مشهور این آلبوم است)

۱۹۹۵ : بزرگترین موفقیت(این آلبوم توسط کمپانی BRA در هلند گردآوری شده و شامل کلکسیونی از بهترین های آلبوم آفرودیت چایلد با کیفیت صدای بسیار بالا، کتابچه راهنمای آن شامل عکس های مختلف از ونجلیس و همچنین بعضی آهنگ هایی که هرگز منتشر نشده اند می باشد).

۱۹۹۶ : کلکسیون کامل(این آلبوم شامل ۲ سی‌دی با بیشترین آهنگهاست (۴۶ آهنگ) که توسط برت وان بریدا از کمپانی BR موزیک هلند جمع آوری شده است. بسیاری از این آهنگها هرگز در هیچ کجا منتشر نشده بودند).

۲۰۰۱ : آهنگ ها

۲۰۰۲ : بابیلون عزیز

۲۰۰۴ : آهنگ ها (این آلبوم شامل گزیده‌ای از بهترین آهنگ های آلبوم های اولیه ونجلیس می باشد که در دو سی‌دی عرضه شده است)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی