شما اینجا هستید

اخبار » محمد نوری صدایی که می ماند

به گزارش دنیای موسیقی -دکتر محمود خوشنام: پیشینه موسیقی پاپ را در ایران، می توان براساس تعریفی که از آن به دست می دهیم مشخص کرد. اگر آن را با موسیقی عامیانه شهری یکی بدانیم، پیشینه بسیار بلندی پیدا می کند. ولی اگر معنای دقیق تری از آن را منظور داشته باشیم آغاز کارش به همان سال هایی بر می گردد که پاپ در اروپا نیز می رفت که فراگیر شود. سال های دهه شصت میلادی برابر با دهه چهل خورشیدی.

واقعیت این است که پیکره اصلی موسیقی پاپ در ایران از دل موسیقی عامیانه بیرون آمده، در راه با عناصری از موسیقی جاز آمریکایی و موسیقی سبک اروپایی در آمیخته و با تکیه بر لحن موسیقی سنتی و بومی، جای پای خود را استوار ساخته است.

در سر آغاز راه با هنرمندانی چون جواد بدیع زاده و اسماعیل مهرتاش روبرو می شویم که بعد سررشته کار را به دست جمشید شیبانی و حمید قنبری سپرده اند و پس از آنان، نوبت به محمد نوری و ویگن دردریان رسیده که اولی بیشتر زیر تاثیر موسیقی سبک و شانسون گونه اروپایی بوده و دومی رغبت بیشتر به اجرای مایه های جاز و شبه جاز آمریکایی داشته است

هر دوی اینان در دهه چهل از شهرت بسیار برخوردار شدند و همین ها بودند که راه را برای عرضه آن چه که بعدها به موسیقی پاپ ایرانی معروف شد، هموار ساختند.

محمد نوری در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران زاده شده و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران درس خوانده و دوره ای را نیز در هنر نمایش در هنرستان تئاتر گذرانده است.

نوری به موازات تحصیل در دانشگاه، به فراگیری موسیقی علمی نزد ناصر حسینی نیز پرداخته است. بعد چم و خم آواز خوانی صحنه ای را نزد دو تن از استادان نام آور موسیقی، فاخره صبا و اولین باغچه بان آموخته و صدای مستعد و گرم خود را پرورش داده است. خودش گفته است این دو خانم هنرمند به صدای او هستی داده اند.

 

● گل مریم

محمدنوری پس از این فراگیری ها، پای بر صحنه اجرا نهاده و از همان آغاز با صدای باریتون مایل به باس به خواندن ترانه های متفاوت در عرصه موسیقی سبک روی آورده است. متفاوت، هم از نظر اندیشه شاعرانه و هم از نظر پیوند آن با آهنگ های دل انگیز و پر شور که برخی از آنها از دل موسیقی روستایی ایران به در آمده است.

محمد نوری کار ترانه خوانی را با ” گل مریم” یا آنگونه که در زبان مردم جا افتاده، جان مریم، آغاز کرده و یا دست کم با این ترانه پای در راه شهرت نهاده است. ترانه ای که آهنگ آن رگه هایی از موسیقی شمال ایران را در خود دارد و ساخته کامبیز مژدهی است.

محمد نوری هیچگاه نمی خواست او را خواننده موسیقی پاپ بدانند. به گفته او موسیقی پاپ متعلق به یک فرهنگ دیگر است. حالا هم وضع آشفته ای پیدا کرده و عوارضش دامن ایران را هم گرفته است. آنچه را که او می خواند باید نوعی موسیقی ملی علمی شده، نوعی موسیقی سبک فاخر به شمار آورد.

آثاری از ثمین باغچه بان، فریدون فرزانه، فریدون شهبازیان، محمد سریر و ناصر حسینی در پیوند با متن هایی از فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، فریدون مشیری، حمید مصدق، یدالله رویایی، تورج نگهبان و حسین منزوی در رپرتوار اجرایی او به چشم می خورد.

 

● صدای سازگار

در ترانه های محمد نوری، همانگونه که اشاره کردیم، تاثیراتی از موسیقی بومی ایران دیده می شود. صدای باریتون او سازگاری بسیار با مایه های موسیقی بومی نشان می دهد. از همین روی استادانش همیشه او را به کار در این زمینه تشویق کرده اند. او خود به تجربه دریافته بود که موسیقی بومی، سرشارترین حوزه موسیقی ملی ایران است که هنوز آن گونه که باید مورد الهام و بهره برداری قرار نگرفته است.

محمد نوری در سال های پس از انقلاب نیز به کار خود ادامه داد و از سال ۱۳۵۷ تا هنگام درگذشتش ۹ نوار و دیسک از خوانده های پیشین و از کارهای تازه خود را به بازار فرستاده است.

شهرام گلپریان و محمد سریر، آهنگسازانی هستند که نزدیک ترین همکاری ها را با او داشته اند. آهنگ های محمد سریر، به ویژه در همان مسیری حرکت می کند که نوری آغاز کرده بود. راهی برای به وجود آوردن و پروردن نوعی موسیقی سبک فاخر و شاعرانه که شباهت بسیار به شانسون های فرانسوی دارد.

محمد نوری در سال های پایانی عمر نیز به ساخت و پرداخت ترانه های سبک فاخر ادامه می داد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

دنیای موسیقی | آخرین خبرها از دنیای موسیقی